Kahvenin Kısa Tarihi

Yazar pasta 31/10/2018 0 Yorumlar


Her gün içtiğimiz kahvenin 600 yıllık geçmişe sahiptir. Habeşistan’da başlayıp Yemen, Mekke, Kahire, Şam, İstanbul, Avrupa ve dünyanın dört bir tarafına yayılan kahvenin yolculuğu oldukça uzun.
800lü yıllarda kahve yiyen keçileri ve koyunları gözlemleyen çoban tarafından keşfedildi. Çoban, kahve yiyen hayvanların daha dinç olduğunu keşfetti. Önceleri atıştırmalık bir besin olarak kullanıldı. Günümüzde kullanılan çerezler gibi algılandı. Kahvenin özünde meyve olduğu bilinmektedir. Hatta kiraz ile inanılmaz benzerlik göstermektedir.
Orijinal adı qahwah olarak geçer. Yemen’den geldiği bilinmekte ve şarap anlamına gelmektedir. Tarih boyunca kahveye 5 kez yasak getirilmiştir.
1511’de Mekke’de, 1600’da İtalya’da, 1623’de Osmanlı’da, 1746’da İsveç’te, 1777’de ise Prusya’da yasaklanmıştır. Kahve Amerika’ya 1600 yılında geldi fakat 1770 yılına kadar popüler değildi. Sonrasında ise popüler oldu ve Amerikalılar kendi tarzını oluşturdu. İlk dondurularak saklanan besin kahvedir. İkinci Dünya Savaşı’nda dondurularak saklanmıştır. Webcam fikri, 1991 yılında kahve makinesini izlemek için ortaya çıktı. En büyük kahve fincanı 2014’te Güney Kore’de demlendi. Kahvenin değeri tüm dünyada oldukça büyük ve önemli. Adına çok sayıda efsaneler yazılıp çizildiği için günümüzde de bu değeri ve gizemi hala korunuyor.

Yorum Yap