İtalya'da Kahve Kültürü

Yazar pasta 31/10/2018 0 Yorumlar

Espresso’nun anavatanı olan İtalya, kahve kültürü ile oldukça özgün; bizden ve dünyanın birçok ülkesinden farklı özelliklere sahip. İtalya, yerel yemekleri ve tatlılarıyla dünyanın dört bir yanından birçok insanı kendine hayran bırakan bir ülke. Şüphesiz ki İtalyan kahve kültürü de öyle… Espresso’nun doğum yeri olan ülke, kahve kültürü ile de diğer ülkelerden ayrılıyor. Zira kahveye içmeye ayırdıkları süre, kahveyi içiş şekilleri ve kahvecilerin konsepti alışılmışın biraz dışında.

Türkiye’de alışılmış çay kültürü nasılsa İtalya’da bu durum kahve için geçerli. Sabahları espresso içmek Türkiye’de ağır gelse de İtalya’da bu durum ritüel haline gelmiş. Bu sebeple dünyanın en güzel aromalı kahveleri İtalya’dan çıkıyor. İtalyan kahvesinin güzelliği başka markaları aratmıyor.

Espresso Bu Konuda Önde
Tabii ki çeşit olarak sadece espresso yok fakat espresso kültürü o kadar güçlü ki tüm kahve kültürü espresso üzerinde şekillenmiş. Kahvenin diğer türleri de genel olarak espresso temelli yapılıyor ancak tadı ve çeşitliliği olarak farklılık gösteriyor.
Biraz daha yumuşak içimli bir kahve içmek isteyenler cappuccino’yu tercih edebilir. Yine yumuşak içimli bir kahve olarak latte maccihiato tercih edilebilir. Tek farkı içinde daha fazla süt barındırıyor olması. İtalya’da tadabileceğiniz diğer muazzam bir tat ise Americano’dur. Espressoya bol miktarda sıcak su eklenmesiyle elde edilen bir kahve türüdür. Amerikan kahve kültürü ile İtalyan kahve kültürünün harmanlanması olarak karşımıza çıkmaktadır.Bunlar dışında Shakerato, Granita al Caffé, Caffé Freddo, Cappuccino di Soia, Caffé Ginseng, Caffé d’Orzo gibi farklı tatları da deneyebilirsiniz.

Yorum Yap